INTREBĂRI DE LA M.S.

zamfira bran
Nume si prenume: zamfira bran

INTREBĂRI DE LA M.S.

Postby zamfira bran » Tue May 06, 2014 5:59 pm

Astăzi am fost anunțate de la Primăria Arad că trebuie să răspundem,pană maine,la 4 întrebări pe care le-au primit de la M.S.referitoare la activitatea noastră(am înțeles că situația cerută de M.S.este mai complexă,cuprinde și date referitoare la nr. de medici și asistente școlare ).Cele 4 întrebpri se referă la probleme întampinate în activitatea din cabinetele școlare,sugestii ptr. îmbunătățirea activității,nr. de acțiuni preventive desfășurate în 2013 și nr. de activități preventive desfășurate în primul trimestru 2014.Nu înțeleg de ce cere M.S. de la fiecare județ în parte ,cand noi avem reprezentanți care sunt membri ai Grupului de lucru ptr. medicina școlară?!
Ați fost anunțate și în alte județe referitor la aceste probleme?Ce facem?Răspundem sau le aducem aminte că am avut un Congres unde s-a formulat un Memoriu ce a fost înaintatM.S.?

Liana
Nume si prenume: Radu Liana

Re: INTREBĂRI DE LA M.S.

Postby Liana » Wed May 07, 2014 7:49 am

Da, s-au cerut informatiile acestea( activitati de educatie pt sanatate pe trimestrul I, 2014; probleme intampinate si propuneri pt imbunatatirea activitatii, doar astea 3 mi le-a cerut mie). Le-am dat ieri, marti 6 mai.
Le-am transmis telefonic coordonatorului iar acesta le-a dat mai departe sanepidului( la noi au fost cerute de sanepid, nu de primarie).

GabrielaT
Nume si prenume: Gabriela T

Postby GabrielaT » Thu May 08, 2014 10:17 am

S-a cerut de la M.S. ,prin intermediul primariei:
1)nr. de acțiuni de prevenire desfășurate în 2013,
2 )nr. de actiuni de prevenire desfășurate în primul trimestru 2014;
3) nr de elevi deserviti;
4) nr de medici scolari in prezent;
5) ce numar de medici ar trebui;
6) nr asistente in prezent si ce numar ar fi necesar;
7)probleme întampinate în activitatea din cabinetele școlare;
8)sugestii ptr. îmbunătățirea activității

datele astea trebuiau trimise pana pe 7 mai.

cristina maris
Nume si prenume: cristina maris

Postby cristina maris » Fri May 09, 2014 7:49 am

Eu am fost sunata ieri de la DSP si intrebata doar despre propuneri privind imbunatatirea activitatii in reteaua de medicina scolara.
Despre restul intrebarilor au oricum toate datele( nr personal, activitati, preventie, etc, doar noi le tooot raportam).
I-am spus si eu d-lui dr de la Igiena scolara ca am avut congresul (de fapt stia) si ca a fost formulat un memoriu care a fost inaintat MS. Mi-a zis ca va transmite asta si ca le va sugera ca toate modificarile sa fie luate dupa ce vor fi consultati reprezentatii Societatii noastre.

Return to “ASPECTE PROFESIONALE”