avize pentru excursii si tabere

cristina maris
Nume si prenume: cristina maris

avize pentru excursii si tabere

Postby cristina maris » Mon Mar 24, 2014 10:02 am

Acum au nevoie de avize medicale si pt excursii!
Ordinul 3060/3 februarie 2014, articolul 5 pct b:
"b) adeverinţele medicale eliberate de medicul de familie/medicul şcolar, care să ateste faptul că starea de sănătate îi permite să participe fără riscuri la activităţile propuse".
Eu inteleg ca putem elibera astfel de adeverinte la fel ca si pana acum, doar in conditiile in care aduc de la MF adeverinte ca nu sunt in evidenta cu boli cronice, alergii, etc, altfel nu.
Last edited by cristina maris on Tue Apr 01, 2014 7:02 pm, edited 1 time in total.

dania
Nume si prenume: campean dania

Re: avize pentru excursii si tabere

Postby dania » Mon Mar 24, 2014 5:34 pm

Paragraful acela se refera strict la taberele cu activitati sportive sau care presupun efort fizic. Si da, acolo este mai indicat sa aiba adeverinte de la medicul de familie, sau medicul sportiv.
Pentru taberele obisnuite eliberam avizul epidemiologic.
Pentru excursii de 1 zi nu au nevoie de adeverinte medicale.

cristina maris

Postby cristina maris » Mon Mar 24, 2014 10:27 pm

Eu n-am inteles ca se refera strict la activitati sportive, e noua reglementare privind taberele si excursiile.
Sunt si eu de aceeasi parere si asta le-am si comunicat alor mei ca noi le eliberam doar avizele epidemiologice, la fel ca si pana acum. Daca au nevoie de adeverinte medicale mi se pare mai corect sa le ia de la medicii lor de familie care ii au in evidenta cu toate problemele lor de sanatate. Ca la noi oricum ajung doar o mica parte dintre cei cu probleme cronice, ba chiar unii (atat elevi- parinti cat si medici de familie) au tendinta de a tine secreta patologia cronica si de multe ori aflam cu totul intamplator despre asta.

Liana
Nume si prenume: Radu Liana

Postby Liana » Tue Mar 25, 2014 3:59 pm

Da:se pare ca trebuie adeverinta medicala de clinic sanatos chiar si pentru excursiile de o singura zi.
Mi-a cerut o profesoara, saptamana trecuta, fusese cu listele la Inspectoratul scolar si i-au cerut in mod deosebit adeverinte pt copii( mi le-a cerut luni, excursia era miercuri).Copiii erau de la tara ,marea majoritate,ar fi fost de-a dreptul imposibil sa faca rost de adeverinte in timp util.I-am vazut pe toti 20 si le-am eliberat cate un "clinic sanatos la data examinarii".
Era vorba de o excursie de o zi la un liceu cu acelasi profil dar dintr-un alt oras( plecau dimineata cu aautocarul, vizitau liceul respectiv si-si prezentau nu stiu ce lucrari scrise, apoi mergeau la masa in centrul orasului respectiv si inapoi acasa).Copiii mergeau cu un proiect legat de ceva ecologie.Nimic sportiv, nimic cu efort fizic.

adriana iancu
Nume si prenume: Iancu Adriana Nicoleta

Postby adriana iancu » Thu Mar 27, 2014 7:20 am

Pentru orice excursie au nevoie de aviz si de cadru medical . Am spus cadrelor didactice ca oficial nu am fost informata.Inspectoratul scolar trebuie sa informeze DSP-ul si sa stim si noi cum trebuie sa procedam.Medicul de familie cere 20 roni pentru orice aviz . Asa este, uneori intamplator aflam ca un copil are probleme de sanatate. Pe adeverinta am sa scriu : Aparent clinic sanatos in momentul examinarii, Nu este in evidenta cabinetului medical scolar cu boli cronice.

cristina maris

Postby cristina maris » Thu Mar 27, 2014 7:59 am

Ca au nevoie de adeverinte chiar si pt excursii de 1 zi e clar. Ca unii au MF in rural si nu ajung in timp util acolo e la fel de clar. Problema este insa ca IAR suntem noi incarcati cu o gramada de atributii si raspundere in plus, fara rost. Acum se apropie "saptamana altfel" care e plina de excursii, olimpiade, competitii, etc.
La noi unii MF (e drept ca nu toti) iau pt o adeverinta si cate 25 lei, perfect legal, dealtfel.
Iar noi, medicii scolari, la nr-ul imens de elevi pe care il avem o sa ajungem sa vedem zilnic NUMAI PT CHESTIA ASTA si cate minim 50 de elevi pe zi, tocmai a venit la mine un profesor care mi-a spus ca merge in excursie de 1 zi cu 2 clase de elevi, mai mult de jumatate dintre ei fiind din rural!
La astia se adauga alte competitii sportive plus consultatiile zilnice, ca anul trecut pana si in timpul activitatilor astora recreative li s-a facut rau la nu mai stiu cati dintre ei!
NU MI SE PARE NORMAL!!!

Liana

Postby Liana » Thu Mar 27, 2014 4:50 pm

Azi mi-a mai venit o clasa de 30.I-am cerut dirigintei un tabel cu ei, am scris "clinic sanatos la data exam "in dreptul fiecaruia ca sa nu mai scriu 30 de adeverinte.
E ciudat intr-adevar, trebuie sa revolvam cumva chestia asta.

dania
Nume si prenume: campean dania

Postby dania » Thu Mar 27, 2014 4:59 pm

De asta ziceam că pentru excursii de o zi nu ar trebui să dăm nimic. În atribuţiile noastre scrie clar: avize pentru tabără,concursuri.
În excursii de o zi nu dorm, nu mănâncă cu alţi copii, e acelaşi lucru cu a fi la şcoală.
Dacă toţi am face acelaşi lucru, Ministerul Educaţiei ar fi nevoit să accepte că este o greşeală să ceară avize medicale pentru excursii de o zi.
Un Ordin al Ministrului Educaţiei nu este deasupra Ordinului Ministrului Sănătăţii, care îmi stabileşte atribuţiile şi de aceea eu nu dau adeverinţe pentru excursii de o zi.
Pentru cele de mai multe zile pun parafa în tabelul cu participanţii la excursie. Ajunge că trebuie să îi văd pe fiecare.

Liana

Postby Liana » Thu Mar 27, 2014 5:57 pm

E delicat cu ei oricum...poate ca fizic cei mai multi sunt ok dar cand i-am intrebat unde se duc in excursie(copii de a 11-a care vor da bac-ul la geografie) mi-au spus ca la Targu Jiu si se cazeaza la Costel !
Diriginta mi-a spus ca-i duce la Baia de Arama si-i cazeaza la un hostel...
:))

cristina maris

Postby cristina maris » Thu Mar 27, 2014 8:52 pm

Eu cred ca d-na Dania are dreptate.
Mie de bun simt mi s-ar parea ca atunci cand Min Educatiei emite cate-un ordin de-asta cretz care ne implica pe noi, sa se consulte inainte cu cei din Min Sanatatii ba chiar (de ce nu? ) cu reprezentantii nostri care participa pe-acolo la grupul de lucru de la guvern.
Poate ca in felul asta cei de la Educatie n-ar mai emite ghidusii cum e ordinul asta, cel cu participarea la orele de ed fizica sau formularul ala tampit pt faza nationala a competitiilor! Chiar asa, noi pana la urma ce lege trebuie sa respectam, cea de la Educatie sau de la Sanatate?!
Inteleg ca s-au intamplat anumite evenimente nefericite care au atras sanctiuni majore pt profesori prin excursiile astea dar nu reusesc deloc sa pricep cum i-ar putea impiedica o adeverinta de-a noastra sa cada in continuare din tren, de la etaj, etc sau sa se drogheze prin excursiile astea la fel ca si pana acum! Ca despre asta e vorba aici, de fapt.

Return to “ASPECTE PROFESIONALE”