Protocoale,Proceduri

adriana iancu
Nume si prenume: Iancu Adriana Nicoleta

Protocoale,Proceduri

Postby adriana iancu » Fri Jan 24, 2014 8:23 pm

In Piatra- Neamt, auditul intern de la Primarie ne- a cerut sa avem protocoale, proceduri de lucru.A mai facut cineva ? Multumesc!

kristina
Nume si prenume: MOLDOVAN KRISTINA

Re: Protocoale,Proceduri

Postby kristina » Sat Jan 25, 2014 5:12 am

Da, asa este, trebuie sa lucram, acolo unde se poate, standardizat, dar acest lucru este bine sa se faca la nivel national, exact ca si pentru alte specialitati unde s-au elaborat ghiduri si protocoale de practica medicala. Pentru partea administrativa procedurile si protocoalele ar trebui elaborate de seful de serviciu, iar pentru curatenie si dezinfectie, de ex. la spitale se ocupa departamentele SPCIN, cum este correct.

Liana
Nume si prenume: Radu Liana

Postby Liana » Sat Jan 25, 2014 5:15 pm

Eu am asa:
1.Pt fiecare substanta dezinfectanta pe care o am in cabinet (clor, cloramina,orosept,surfanios,isorapid ,isorapid floor, niste dezinfectanti pentru maini, nu le stiu numele acum etc)am afisat modul de utilizare, cate minute, cantitati, dilutii etc.
2.La fel langa poupinel am niste instructiuni de utilizare, timpi,temperaturi etc( o foaie lipita pe perete).
3.Am protocoale in ceea ce priveste deseurile, care unde, in ce cutii(periculoase,ne,,biologice,taietoare intepatoare etc) etc.Tot foi fixate pe perete.
4.Mai am niste protocoale luate de pe site-ul ambulantei privind primul ajutor in caz de soc anafilactic (cata adrenalina, la ce intervale de timp etc) , ima, stop cardio respirator,epistaxis etc.
5.Mai am o chestie legata de administrarea vaccinului antirabic (adica toti pasii care trebuie urmati atunci cand vine un copil muscat de caine...eu mai am cazuri d-astea, nu foarte des, dar mai sunt).
Cand am control( control de la sanepid,evident, aia din primarie vin doar o data pe an pt inventar) se uita mereu la astea, nu mi-au zis ca ar mai trebui si altele in mod deosebit.Si am mai avut un control acum vreo 3 ani ARACIP cred, adica aia cu acreditatarea invatamantului preuniv, asa ceva, le-am aratat fix ce am scris mai sus si au fost multumiti.

Voi aveti ceva pe jos, gen covor, eu mor de frig cu gresia aia !

adriana iancu
Nume si prenume: Iancu Adriana Nicoleta

Postby adriana iancu » Mon Jan 27, 2014 8:44 pm

Si eu cred ca aceste proceduri sa fie facute la nivel national si eventul adaptate de la caz la caz.Nu mi-a spus un termen dar cat mai repede...A cerut si asistentului coordonator sa faca pe partea asistentilor medicali. Avem doar Pursept si in campaniile de vaccinare primim odata cu vaccinul si un dezinfectant pentru maini. Pe jos ,este parchet, fara covor .Pe unde a mai fost control de la DSP nu le-a cerut proceduri (la Igiena scolara nu mai este medic de cativa ani si veneau de la Inspectia Sanitara, dar nu la toate cabinetele).

cristina maris
Nume si prenume: cristina maris

Postby cristina maris » Tue Jan 28, 2014 10:15 am

La fel cred si eu, ca e nevoie de protocoale standardizate la nivel national. Eu ma gandeam la protocolul privind socul anafilactic, ce avem de ani de zile in cabinete nu mai e de actualitate deoarece ultimul barem de medicamente nu mai prevede decat adrenalina si dexametazona ca si medicatie de urgenta.

Liana

Postby Liana » Sun Mar 02, 2014 6:39 pm

dania
Nume si prenume: campean dania

Postby dania » Mon Mar 03, 2014 6:21 pm

DA!
In 1940 examenul de bilant trebuia facut de medicul scolar.
Cine spune ca evoluam?!

cristina maris
Nume si prenume: cristina maris

Postby cristina maris » Mon Mar 03, 2014 7:43 pm

Pai nu spune nimeni, dimpotriva :)

Liana

Postby Liana » Sat Mar 08, 2014 4:01 pm

Unde si cum depozitati deseurile pana la preluarea lor de catre cei de la firma specializata?

dania
Nume si prenume: campean dania

Postby dania » Thu Mar 13, 2014 9:55 am

La una din scoli eu am un dulap separat pentru cutiile de deseuri; si incerc sa chem cat mai des firma de colectare (nu spun ca imi reuseste intotdeauna)

Return to “ASPECTE PROFESIONALE”