articole

dania
Nume si prenume: campean dania

articole

Postby dania » Sun Mar 03, 2013 7:34 am

dania

Re: articole

Postby dania » Wed Mar 27, 2013 10:52 am

dania

Postby dania » Sat Jul 13, 2013 3:25 pm

dania

Postby dania » Thu Jul 25, 2013 11:36 am

http://www.ms.ro/?pag=62&id=12732&pg=1

"importanta medicinei scolare"?
Hai ca am trait sa o aud si pe asta...

dania

Postby dania » Sun Sep 01, 2013 3:33 pm

dania

Postby dania » Fri Mar 14, 2014 12:15 pm

danielarajka

Postby danielarajka » Sat Mar 15, 2014 1:22 pm

Pentru că Dl jurnalist ne citeşte site-ul, îl invit să citească şi ce a scris "un medic indignat":

"Domnilor din minister,

Coborati pe pamant; priviti realitatea pana in cel mai indepartat colt al tarii. Incercati sa aveti o doza de umanitate.
Cunoasteti in detaliu cazuistica din cadrul cabinetelor scolare ?
Cunoasteti cati copii lesina la scoala nemancati in licee? Cunoasteti ca sunt scoli cu pediculoza mai mare de 10% din numarul total al elevilor ?!
Ce spuneti de parintii care isi trimit copii bolnavi la scoala lasandu-i spre rezolvare de catre medicul scolar. Numarul consultatiilor in anumite perioade este intre 40 si 60 de cazuri / zi.
Cunoasteti presiunile si amenintarile la care sunt expusi medicii scolari din cauza scutirilor false pe care nu le vizeaza? Stiti de cazuri de medici amenintati(agresati) ? Nu cred...!

Daca ati fi cat de cat preocupati de sanatatea celor peste 3 milioane de elevi ati trata altfel problema. Cat de mult va aplecati atentia asupra raportarilor lunare, trimestriale, anuale facute de cabinetele scolare?
Treziti-va domnilor! Nu stricati ceea ce inca mai functioneaza....
Copiii supusi violentelor(nu putin la numar), atat in colectivitate cat si in familie, isi gasesc sprijinul la cabinetele scolare. Copii cu probleme sexuale sau psihice indraznesc sa se adreseze cabinetelor scolare.

In loc sa ne creati probleme suplimentare va rog sa ne gasiti o cale de deblocare a posturilor, atat de necesare in domeniul acesta.
La noi nu se da "spaga", la noi nimeni nu e tratat contra cost! Este singurul loc in care copilul bolnav vine si apeleaza la un serviciu medical gratuit.
Cati copii sunt tratati in cabinetele scolare in perioadele de epidemii !? Medicul de familie, avand un numar limitat de consultatii pe zi, nu poate programa copii bolnavi decat la o data ulterioara uneori chiar 2 saptamani. Unde sa fie consultati acesti copii?
Sa nu intram in alte detalii : copiii din mediul rural, copiii din internate etc. ce sanse le oferiti acestora?
Efectele negative ale decizilor dumneavoastra se vor vedea in cativa ani...
Dati dovada de responsabilitate pentru sanatatea generatiilor viitoare!!!"

Şi îl invităm să vină şi la Congres, la Cluj, poate va găsi răspunsuri la unele dintre întrebările pe care şi le pune în legătură cu medicina şcolară.

cristina maris
Nume si prenume: cristina maris

Postby cristina maris » Tue Mar 18, 2014 9:07 am

Am citit si eu articolul cu pricina iar acum stau si ma intreb cum s-a putut oare organiza la Bucuresti concurs pt ocuparea posturilor in reteaua de medicina scolara?! Oare acolo nu sunt blocate posturile, ei au regim special?! Ca la noi sunt aprobate in schema de personal inca 6 posturi de medici (dublu fata de cati suntem acum) dar mereu ni se spune ca nu putem organiza concurs fiindca sunt tot blocate!

dania

Postby dania » Wed May 14, 2014 5:55 pm

dania

Postby dania » Sun Jun 01, 2014 8:11 am

Return to “ASPECTE PROFESIONALE”